Anpassad utbildning för vuxna

Anpassad utbildning är till för dig har en funktionsnedsättning eller hjärnskada, och som behöver komplettera din utbildning för att bättre klara ditt arbete, boende eller fritid. Det kan också hjälpa dig till vidare studier.

Anpassad utbildning för vuxna är för dig som

  • har fyllt 20 år.
  • har en funktionsnedsättning eller fått en hjärnskada.
  • saknar eller behöver komplettera din utbildning för att bättre klara ditt arbete, boende eller fritid, eller vill till vidare studier.

Anpassad utbildning för vuxna ges vid ett eller flera tillfällen i veckan, i en liten grupp eller enskilt. Den är kostnadsfri och du får ett betyg eller intyg när kursen är avslutad. Utbildningen ska leda till att du själv eller tillsammans med andra utvecklas som person.

Du som har lust att läsa men som inte vet vad, har möjlighet att gå en orienteringskurs för att hitta rätt.

Kontakt

Servicecenter

Telefon: 0141-22 50 00
E-post: motala.kommun@motala.se

Utbildningsledare

Marita Johansson
Telefon: 072-547 07 29
E-post: marita.johansson@motala.se

Besöksadress

Platengymnasiet
Smålandsgatan 2
591 60 Motala

Postadress

Anpassad utbildning för vuxna
Platengymnasiet
Box 955
591 29 Motala

  • Hjälpte informationen på den här sidan dig?
  • JaNej