Kommunens arbete med att ta fram en ny översiktsplan (ÖP) går mot sitt slut. Nu ska kommunstyrelsen och kommunfullmäktige ta de beslut som krävs innan planen kan vinna laga kraft.
Den nya översiktsplanen ska vara vägledande för hur kommunen ska utveckla stad och landsbygd på ett hållbart och attraktivt sätt. En stor grupp tjänstepersoner har tillsammans med förtroendevalda, myndigheter och medborgare arbetat fram underlaget som nu kommer att bli den översiktsplan som siktar mot år 2040.
Projektledare Lena Petersson Forsberg ser fram emot att den nya översiktsplanen nu är redo för beslut.
– Översiktsplanen ska belysa en mängd olika perspektiv och det måste gå rätt till. Det har varit viktigt att arbetet fått ta den tid som behövts, säger projektledare Lena Petersson Forsberg.
Ett stort antal tjänstepersoner med bred kompetens inom exempelvis mark- och exploatering, klimat och energi, trafik, landsbygd, sociala aspekter, miljö och vatten har lagt ner ett stort arbete med den nya översiktsplanen.
När det gäller ett så pass långt tidsperspektiv som till år 2040 är det viktigt att tänka in alla aspekter och väga dem mot varandra.
– Vi har arbetat för att nå en bred delaktighet och bra förankring under hela processen. Det känns både skönt och roligt att vi nu ser målet och närmar oss beslut, säger Lena Petersson Forsberg.
Arbetet med kommunens nya översiktsplan har under hela processen förankrats i politiken.
– Vi som förtroendevalda har varit involverade på olika sätt under hela processen. Översiktsplanen ligger till grund för många politiska beslut och därför är det oerhört viktigt att vi är delaktiga i arbetet, säger kommunstyrelsens ordförande Mark Henriksson.
– Den nya översiktsplanen ska ses över en gång per mandatperiod och politiken är hela tiden en viktig part i arbetet och användandet av ÖP, säger Lena Petersson Forsberg.
Vid kommunstyrelsens sammanträde i maj ska beslut tas om översiktsplanen ska vidare till kommunfullmäktige i juni.
– Översiktsplanen beslutas formellt av kommunfullmäktige. När beslutet är taget väntar 3 veckor då det, enligt plan- och bygglagen, är möjligt att överklaga innan ÖP vinner laga kraft. Det är inte möjligt att överklaga innehållet i ÖP utan endast processen för framtagande och beslut, säger Lena Petersson Forsberg.
Efter beslut publiceras den nya översiktsplanen på kommunens webbplats.
Nyheten är kopplad till resultatmål 3 – Motala växer. Fler kommuninvånare skapar mer skatteintäkter, starkare tillväxt, fler arbetstillfällen, bredare mångfald och en rikare stad och landsbygd.Nyheten är kopplad till resultatmål 5 – Miljömässigt hållbar tillväxt. Motala kommuns tillväxt ska präglas av hållbarhet och en god bibehållen miljö. För att kommunen ska kunna växa långsiktigt måste vi värna vår miljö.
Webbläsaren Internet Explorer stöds inte längre av tillverkaren Microsoft och visar inte webbsidor på rätt sätt. Om du väljer att ändå använda Internet Explorer bör du vara medveten om att vissa sidor och funktioner inte visas som det är tänkt.
You can translate this website with Google Translate.
It is important to remember that the translation is being done by a machine and not by a person.
This means that you can never expect the translation to be 100 percent correct.
Motala kommun is not responsible for any mistakes in translations performed by Google Translate.