Publicerad: 24 maj, 2023 kl 18:41
Nya korttidsboendet på Samuelsberg invigt

Enhetschef Pia Tillmar, utvecklingsstrateg Katarina Persson och boende inviger det nya korttidsboendet.
Det nya korttidsboendet på Samuelsberg är invigt med snittar och bubbel. ”Det är bra att ha all korttidsverksamhet samlad. Det finns en styrka i att kunna hjälpas åt”, säger enhetschef Pia Tillman.
Fram till nu har Motala kommun haft två enheter med korttidsplatser, Samuelsberg och Strandvägen. Nu är en del av det tidigare Samuelsbergshemmet renoverad för att all korttidsverksamhet ska vara samlad, Fyrklövern 1, 2 och 3.
Den 23 maj gick flyttlasset från Strandvägen till Samuelsberg. Fem boende flyttade till nyrenoverade Fyrklövern 3, som har tolv platser. Totalt finns det nu 26 korttidsplatser på Samuelsberg.
På onsdagseftermiddagen avbröts flyttbestyren med ett litet kalas där personal och boende firade med snittar, smoothie, pannacotta och bubbel.
Lugnt och behagligt
Eva Carenborn, Gertie Persson och Lena Johansson Wibeck har arbetat länge på Strandvägen. De tror att de nya lokalerna blir bra när allt kommit tillrätta.
– Det känns lugnt och behagligt här, säger Lena Johansson Wibeck om den gemensamma matsalen och TV-rummet.
Det vetter mot Norra skolan och genom den öppna balkongdörren hörs barnen som leker på skolans gård.
– Det blir bra det här, säger Gertie Persson och får medhåll av kollegorna.
– Äntligen på plats. Vi plockar in saker efter hand, så det löser sig. Jag tycker om att fixa, säger Eva Carenborn, som har arbetat inom kommunens äldreomsorg sedan 1978.
Enklare och effektivare
Enhetschef Pia Tillmar får nu sin personal samlad i samma fastighet.
– Sammanslagningen har stora fördelar. Det blir både enklare och effektivare för personalen och administrationen, säger Pia Tillmar.
Även de boende tror att det blir bra i de nya lokalerna. De har så smått kommit tillrätta och låter sig väl smaka av tilltugget, som måltidsverksamheten fixat.
– Jag har sovit gott. Det blir bra här, säger Hasse.
Många verksamheter har varit involverad i flytten, som Via Ekenäs, IT-enheten, städverksamheten och måltidsverksamheten.
– Socialförvaltningen tackar för all hjälp i samband med flytten, säger utvecklingsstrateg Katarina Persson.
I den lokal där Strandvägens korttidsenhet bedrevs ska 18 nya platser för särskilt boende för äldre skapas. Arbetet påbörjas vid årsskiftet 2023-2024.