Driftinformation 2

Hoppa till innehåll
Startsida
Driftinformation 2 Kontakt
  • Skola och förskola
  • Omsorg och hjälp
  • Uppleva och göra
  • Bygga, bo och miljö
  • Stadsplanering och trafik
  • Näringsliv och företagande
  • Kommun och politik
Start / Många olika frågor att lösa inför ett Lalandia

Driftinformation

  • Stor brandrisk i Östergötland

    24 maj, 2023 Det är torrt i markerna och brandrisken är stor i hela Östergötlands län. Var mycket försiktig om du grillar eller eldar och använd iordningsställda grillplatser. Tänk på att du bär...
  • Budget- och skuldrådgivningen tillfälligt stängd

    24 maj, 2023 Budget- och skuldrådgivningen har stängt från torsdag 25 maj klocka 9.00 och öppnar igen onsdag 7 juni klockan 8.00.

Publicerad: 9 maj, 2017 kl 13:30

Många olika frågor att lösa inför ett Lalandia

I den pågående detaljplaneprocessen har kommunen nu dragit i gång arbetet med de djupare frågorna som behöver lösas för ett Lalandia i Motala. Det handlar framförallt om trafik, dagvatten, miljöpåverkan och buller.

Sedan danska Lalandia presenterade sin vision om ett semesterkoncept har ett intensivt arbete pågått i kommunen med att ta fram detaljerna om vad som krävs för att det ska gå att genomföra. För att kunna ändra nyttjandet av marken i Varamon krävs att Motala kommun tar fram fem detaljplaner. Det är i den processen som kommunen reder ut bland annat hur trafik och parkeringar ska lösas, hur anläggningen ska förses med vatten och avlopp och vilka naturvärden som ska bevaras.

Startmöte

Den 5 maj hölls ett startmöte om detaljplaneprocessen med alla inblandade i kommunen. Detaljer diskuterades om vilka olika frågor som finns och vem som ansvarar för vad.

– Nu ska vi ha möten med ansvariga för respektive område där vi specificerar tydligare vad som behöver utredas, säger Hedvig Edholm, planarkitekt på samhällsbyggnadsenheten och en av två projektledare för detaljplanerna.

Samråd februari 2018

Utredningarna från dessa möten kommer att ligga till grund för de fem detaljplanerna, som sedan skickas ut på samråd till närboende och berörda näringsidkare (så kallade sakägare). Detta sker preliminärt under februari 2018. Under samma tid får även allmänheten ta del av informationen.

Här kan du läsa mer om planprocessen för Lalandia.

– Det känns skönt att vi nu har kommit i gång eftersom det har varit en lång startperiod. Nu kan vi börja jobba konkret, och det ska bli väldigt intressant att se resultatet, säger Hedvig Edholm.

Senast uppdaterad: 6 februari, 2023  |  Skriv ut
Dela
  • Dela sidan på Facebook
  • Dela sidan via e-post

Relaterade nyheter

Lalandia och kommunen fortsätter arbete för etablering i Motala

Sedan Mark- och miljööverdomstolen meddelade att de upphäver beslutet om detaljplanen för Tvättsvampen har kommunen...

Beslut om detaljplan för Tvättsvampen upphävs av Mark- och miljööverdomstolen

Mark- och miljööverdomstolen meddelade idag 8 maj 2023 att de upphäver kommunfullmäktiges beslut om detaljplanen...

Beslut om granskning av detaljplaner – Folkets park

Vid sammanträdet 26 april tar samhällsbyggnadsnämnden beslut om granskning av detaljplan för Folkets park 1...
Visa fler nyheter
  • IST, elevsystem
  • Lediga jobb
  • Skolmat, matsedel
  • E-tjänster och blanketter
  • Synpunkter och felanmälan
  • Anslagstavla
  • Suomeksi
  • Öppettider i dag

Kontakta oss

Telefon

0141-22 50 00

E-post

motala.kommun@motala.se

Öppettider

Måndag-fredag 8.00-16.00

Journummer och felanmälan

Adress och besök

Besöksadress

Kommunhuset
Drottninggatan 2
591 35 Motala

Postadress

Motala kommun
591 86 Motala

Organisationsnummer

212000-2817

Om webbplatsen

Om webbplatsen

Tillgänglighetsredogörelse

Nyheter och sociala medier

Motala kommuns nyheter

Facebook

LinkedIn

YouTube

Du använder en omodern webbläsare

Webbläsaren Internet Explorer stöds inte längre av tillverkaren Microsoft och visar inte webbsidor på rätt sätt. Om du väljer att ändå använda Internet Explorer bör du vara medveten om att vissa sidor och funktioner inte visas som det är tänkt.

Läs om rekommenderade webbläsare

Translate

You can translate this website with Google Translate. It is important to remember that the translation is being done by a machine and not by a person. This means that you can never expect the translation to be 100 percent correct.

Motala kommun is not responsible for any mistakes in translations performed by Google Translate.