Publicerad: 2 maj, 2023 kl 17:00
Kommunstyrelsen avbryter upphandlingen av byggnation av ishallar

Skissbild som visar planerade ishallar vid riksväg 50.
5 april avslutades anbudstiden för upphandlingen av byggnation av ishallar. Kommunen har sedan arbetat med att ta del av innehållet i anbuden och efter att resultatet redovisats för kommunstyrelsen togs beslutet att avbryta upphandlingen.
Upphandlingen av entreprenör för byggnationen av nya ishallar har pågått 31 januari till 5 april. Kommunen har sedan tagit del av de anbud som kommit in.
— Inkomna anbud ligger högre i kostnad än vad som ryms inom befintligt projektbeslut, säger verksamhetschef för strategisk samhällsplanering Hanna Hammarlund.
— Efter utvärdering av inkomna anbud ser vi att projektbudgeten skulle behöva utökas. Situationen i omvärlden är såklart en osäkerhetsfaktor i många upphandlingar i de här tiderna och det är alltid marknaden som styr nivån på anbuden, säger Hanna Hammarlund.
Kommunstyrelsen har idag fått information om anbuden och vid sittande möte beslutade en enig kommunstyrelse att avbryta upphandlingen.
— Skillnaden mellan projektbeslut och de anbud som kommit in är så pass stor att vi behöver avbryta upphandlingen, säger kommunstyrelsens ordförande Mark Henriksson (M).
— Vad som kommer att hända och hur arbetet tas vidare kan vi inte svara på i nuläget. Vi kommer nu att se över vilka alternativ vi har och sedan får vi återkomma med hur projektet tas vidare, säger Mark Henriksson.
Bakgrund
Motala kommun arbetar för ett idrottscenter vid riksväg 50. Ishallar har prioritet och vid sammanträdet 13 mars antog kommunfullmäktige en ny detaljplan för Varamon 1:68 med flera. Detaljplanen överklagades och kommunen behöver nu vänta in mark- och miljödomstolens beslut.
Läs mer om projekt idrottscenter: