Driftinformation 1

Hoppa till innehåll
Startsida
Driftinformation 1 Kontakt
  • Skola och förskola
  • Omsorg och hjälp
  • Uppleva och göra
  • Bygga, bo och miljö
  • Stadsplanering och trafik
  • Näringsliv och företagande
  • Kommun och politik
Start / Beslut om vidareutveckling av Gamla Motala Verkstad

Driftinformation

  • Snöfallet påverkar fredagens sophämtning

    31 mars, 2023 Snöfallet under fredagen påverkar sophämtningen under dagen. Målet är att tömma de sopkärl som har tömning denna vecka så fort vädret tillåter.

Publicerad: 23 september, 2021 kl 15:00

Beslut om vidareutveckling av Gamla Motala Verkstad

Flygbild över området Gamla Motala verkstad

Flygbild över området Gamla Motala verkstad

Kommunen och Serneke har under flera år haft dialog om Motalas stadsutveckling. Kommunstyrelsen ska nu ta beslut om ett förslag till genomförandeavtal och överlåtelseavtal för den fortsatta utvecklingen av Gamla Motala Verkstad. Därefter ska ärendet vidare till kommunfullmäktige för beslut.

Motala kommun har sedan många år tillbaka haft viljan och inriktningen att utveckla området Gamla Motala Verkstad (GMV). Området har stora kulturhistoriska värden. All utveckling ska ske med hänsyn till dessa värden och deras betydelse för Motalas identitet.

Förslag till genomförandeavtal och överlåtelseavtal

Serneke Invest AB ser stora möjligheter för området GMV. Företaget har tittat på förutsättningarna för att utveckla bostäder och lokaler för evenemang. Eftersom GMV är en viktig del av Motalas historia är det av stor vikt att området utvecklas i linje med kommunens utpekade intention för området.

Nu föreslås först kommunstyrelsen och sedan kommunfullmäktige godkänna ett förslag för genomförandeavtal och överlåtelseavtal av den bebyggda delen av fastigheten Motala Verkstad 1.

Kartbild över Gamla Motala Verkstad. På bilden finns en rödmarkering som visar den del som är aktuell för överlåtelseavtal.
Bilden visar området som är aktuellt för överlåtelse. Observera att den röda markeringen inte visar exakta gränser.

Överlåtelseavtalet innebär att kommunen överlåter en del av fastigheten Motala Verkstad 1 till Serneke. Området innehåller flera byggnader varav Lokverkstan är en.

Lokverkstan – första steget i områdets utveckling

Om kommunfullmäktige godkänner förslaget blir Lokverkstan första steget i områdets utveckling.

Serneke har för avsikt att omgående starta renoveringen av Lokverkstaden. Planen är att möjliggöra evenemang redan sommaren 2022.

– Lokverkstan blir, om förslaget godkänns, den första delen som utvecklas i området. Sedan arbetar vi vidare med förutsättningarna för andra åtgärder kopplat till visionen för hela GMV, säger Hanna Hammarlund.

Utveckling som bevarar och stärker områdets historia

Serneke Invest AB har både kort- och långsiktiga visioner för Gamla Motala Verkstad. Företaget vill utveckla området för att attrahera fler företag till staden. Detta genom att skapa attraktiva och unika lokaler där företag kan etablera sig.

Visionen är att skapa genuina upplevelser som bidrar till ökad besöksnäring. Företaget vill satsa på kultur, kontor, kommersiella ytor och bostäder i en spännande miljö. En sådan utveckling bidrar till den sammanhängande stadsutvecklingen från Motala centrum till Borenshult.

– Gamla Motala Verkstad är ett område med en historik som är viktig för Motala. Det känns både roligt och viktigt att nu ta ytterligare steg för att både bevara och utveckla GMV, säger kommunstyrelsens ordförande Annelie Almérus.

– Utvecklingen i området är även en viktig del i den fortsatta stadsutvecklingen och det finns många beröringspunkter med andra samhällsbyggnadsprojekt som är på gång, säger Annelie Almérus.

Följer kommunens viljeinriktning

Företagets planer följer den viljeinriktning som kommunen har för utveckling av området.

– Vi ser positivt på de visioner Serneke har för området. De är väl medvetna om GMV:s kulturhistoriska värden och utmaningarna i området. De har erfarenhet från andra stora projekt med liknande bakgrund, säger verksamhetschef för strategisk samhällsplanering Hanna Hammarlund.

– Kommunens vilja för området Gamla Motala Verkstad speglas i den detaljplan som finns men även i arbetet med den nya översiktsplanen. Vårt uppdrag är att samverka och se om det finns förutsättningar för utveckling av området på det sätt som intresserade företag vill. Nu är det dags för kommunfullmäktige att ta beslut och det ska bli spännande att följa den fortsatta utvecklingen, säger Hanna Hammarlund

Fortsatt tillgång till promenadstråk och museum

Omgivningarna i området Gamla Motala Verkstad är populära besöksmål och bjuder på vackra promenadstråk. Dessa ska självklart även i fortsättningen vara tillgängliga för allmänheten.

– Området är en som sagt stor del av kommunens historia och det är oerhört viktigt att vi bevarar den för framtiden. Därför känns det extra roligt att Lokverkstan framöver kommer kunna nyttjas för evenemang så att allmänheten kan njuta av denna historiska byggnad, säger Hanna Hammarlund.

– Inom det aktuella området finns industrimuseet som drivs i kommunens regi. Detta ska finnas kvar inom området och tanken är att utveckla museiverksamheten, säger Hanna Hammarlund.

För att möjliggöra delar av Serneke Invest AB vision kommer ändring av befintlig detaljplan vara nödvändig. I samverkan kring hela GMV:s område kommer andra aktörer att bjudas in att bidra till utvecklingen.

Bakgrund

Motala verkstad grundades år 1822 på initiativ av Baltzar von Platen. Kring Motala verkstad växte på 1800-talet ett helt samhälle upp. Bebyggelsen runt kanalen är präglat av Gamla Motala verkstad (GMV). Där finns bostäder som använts av arbetare, förmän, tjänstemän och direktörer. Det finns även bland annat värdshus, en gammal järnvägsstation och ett Folkets Hus uppfört 1906.

Motala kommun äger sedan många decennier området kring GMV. En del av byggnaderna är kulturminnesmärkta men i behov av stor upprustning.

I juni 2019 undertecknades en avsiktsförklaring med Serneke Projektutveckling AB gällande fastigheten Motala Verkstad 1, eller ”Gamla Motala Verkstad” som området kallas. Ambitionen med avsiktsförklaringen var att hela området ska utvecklas med till exempel bostäder och lokaler för evenemang.

I avsiktsförklaringen gavs Serneke exklusiv rätt fram till nyår 2019 att utreda förutsättningarna för exploatering av verkstadsområdet. Fastigheten består av ca 51 000 kvadratmeter mark med flera byggnader på området.

För att möjliggöra för bostäder inom området behöver en ny detaljplan upprättas. Detta eftersom nuvarande detaljplan från 2013 inte tillåter bostadsbyggande.

I området Gamla Motala verkstad finns föroreningar som behöver tas om hand inför eventuellt bostadsbyggande. I januari 2021 uppdaterade Länsstyrelsen sin ansvarsutredning avseende åtgärdsansvar för Gamla Motala Verkstad. Kommunen har tagit del av resultatet och en tjänstemannagrupp har granskat underlaget. Ansvarsutredningen är grunden för en ansökan om bidrag för sanering. Bidrag till sanering av marken inför byggnation av bostäder görs hos Naturvårdsverket.


Texten Resultatmål 3: Motala växer, mot grön bakgrund, samt en ikon med ett hus.
Nyheten är kopplad till resultatmål 3 – Motala växer. Fler kommuninvånare skapar mer skatteintäkter, starkare tillväxt, fler arbetstillfällen, bredare mångfald och en rikare stad och landsbygd.
Texten Resultatmål 11: Ett brett utbud av kultur- och fritidsaktiviteter, mot röd bakgrund, samt en ikon med teatermasker.
Nyheten är kopplad till resultatmål 11 – Ett brett utbud av kultur- och fritidsaktiviteter. Ett rikt kultur- och fritidsutbud är en viktig aspekt för folkhälsan och bidrar till mer välmående invånare. Vi ska vårda och uppmuntra det viktiga arbete som bedrivs av föreningar runt om i kommunen.
Senast uppdaterad: 19 oktober, 2021  |  Skriv ut
Dela
  • Dela sidan på Facebook
  • Dela sidan via e-post

Relaterade nyheter

Beslut om granskning av detaljplan för Badgästen i Varamon

Vid sammanträdet i mars föreslås samhällsbyggnadsnämnden ta beslut om granskning av detaljplanen Badgästen i Varamon....

Välkommen till webbsidan Motala växer!

Nu lanserar vi sidan Motala växer! Här du kan få information om allt från visionära...

Detaljplanen för idrottscenter antagen

Vid sammanträdet 13 mars antog kommunfullmäktige detaljplanen för Varamon 1:68 med flera. Planförslaget som nu...
Visa fler nyheter
  • IST, elevsystem
  • Lediga jobb
  • Skolmat, matsedel
  • E-tjänster och blanketter
  • Motala simhall
  • Synpunkter och felanmälan
  • Anslagstavla
  • Suomeksi

Kontakta oss

Telefon

0141-22 50 00

E-post

motala.kommun@motala.se

Öppettider

Måndag-fredag 8.00-16.00

Journummer och felanmälan

Adress och besök

Besöksadress

Kommunhuset
Drottninggatan 2
591 35 Motala

Postadress

Motala kommun
591 86 Motala

Organisationsnummer

212000-2817

Om webbplatsen

Om webbplatsen

Tillgänglighetsredogörelse

Nyheter och sociala medier

Motala kommuns nyheter

Facebook

LinkedIn

YouTube

Du använder en omodern webbläsare

Webbläsaren Internet Explorer stöds inte längre av tillverkaren Microsoft och visar inte webbsidor på rätt sätt. Om du väljer att ändå använda Internet Explorer bör du vara medveten om att vissa sidor och funktioner inte visas som det är tänkt.

Läs om rekommenderade webbläsare

Translate

You can translate this website with Google Translate. It is important to remember that the translation is being done by a machine and not by a person. This means that you can never expect the translation to be 100 percent correct.

Motala kommun is not responsible for any mistakes in translations performed by Google Translate.